Zapraszam Państwa do obejrzenia nowego (niemal godzinnego) filmu, dokumentującego historię zapomnianych krwawych walk w centralnej Polsce jesienią i zimą 1914 roku.

Operacja Łódzka rozpoczęła się 11 listopada 1914 r. Dywizje niemieckie, kierując się wytycznymi swych dowódców - Hindenburga i Ludendorffa, dążyły do otoczenia Łodzi i zgrupowanych w tym rejonie licznych wojsk rosyjskich. Krwawe walki, toczone w trudnych jesienno-zimowych warunkach, miały charakter wojny manewrowej.

Okrążenie Rosjan nie powiodło się, gdyż Niemcy zostali odcięci przez posiłki wojsk carskich. Dywizjom niemieckim, nękanym przez wroga, mróz i braki zaopatrzenia, pozostała jedynie możliwość wyrwania się z rosyjskiego "pierścienia". W brawurowej walce, siły niemieckie przerwały front w okolicy Gałkowa i przedarły się do Brzezin, bitwę tę nazwano "przełamaniem pod Brzezinami" a Litzmanna okrzyknięto "Lwem spod Brzezin". W efekcie ogromnych strat Rosjanie na początku grudnia ewakuowali się z Łodzi i ustawili front pozycyjny na linii rzeki Rawki.

Operacja Łódzka uznawana jest za największą bitwę manewrową Wielkiej Wojny. W walkach po obu stronach wzięło udział ponad pół miliona żołnierzy, z czego około 200 tysięcy poległo. Po obu stronach frontu walczyli i ginęli Polacy, których zaborcy powołali do służby wojskowej.